Najlepsze polskie stadiony

PGE Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie to wielofunkcyjny obiekt sportowy. Jest najważniejszym tego typu obiektem w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. Jego budowa kosztowała nieco ponad 2 miliardy złotych i trwała 3 lata. Stadion może pomieścić 58 500 widzów, podczas spotkań piłkarskich oraz blisko 73 000 osób, w czasie koncertów. Stadion Narodowy gościł Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Rozegrany został tutaj m.in. mecz półfinałowy, pomiędzy reprezentacjami Niemiec i Włoch. Ponadto na obiekcie odbył się finał Ligi Europy w 2015 roku. Jest miejscem rozgrywania oficjalnych spotkań Reprezentacji Polski. Stadion Narodowy nie jest na co dzień wykorzystywany jako obiekt piłkarski, zatem eksploatowany jest na wszelakie sposoby – nie ma praktycznie miesiąca, by nie odbywała się tutaj jakaś ciekawa impreza. Wyróżnić możemy chociażby Grand Prix na Żużlu, czy koncerty Metlicci oraz Bon Joviego.

Obiekt może poszczycić się w pełni zamykanym dachem. Świetny efekt z zewnątrz nadają mu panele, w biało-czerwonych barwach. Do jego wyeksponowania nie raz służyły już efekty świetlne, które nawet na najbardziej wymagających obserwatorach robiły wielkie wrażenie.

Stadion Energa Gdańsk

To niewątpliwie najpiękniejszy obiekt w rodzimej LOTTO Ekstraklasie, na którym domowe spotkania rozgrywa drużyna Lechii Gdańsk. Stadion wybudowany został w latach 2008-2011, kosztował niecałe 900 milionów złotych i podobnie, jak PGE Narodowy był jednym z obiektów – gospodarzy Euro 2012. Stadion w Gdańsku może pomieścić niespełna 42 tysiące widzów. Świetnie sprawdza się także podczas innych wydarzeń. Koncertowali tutaj między innymi Jennifer Lopez, czy Justin Timberlake. Arena w Gdańsku gościła także spotkania reprezentacji Polski. Stadion Energa Gdańsk kapitalnie prezentuje się nie tylko z zewnątrz, ale i w środku – jego kolorystyka i kształt stały się jedną z wizytówek miasta Gdańska.

Stadion Wrocław

Kolejny z obiektów, który gościł Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Wybudowany w latach 2009-2011, kosztował około miliarda złotych. Może pomieścić nieco ponad 45 tysiące widzów. Spotkania domowe rozgrywa na nim Śląsk Wrocław. Stadion we Wrocławiu wykorzystywany jest także podczas szerokiego rodzaju imprez kulturalnych, jak chociażby koncerty Iron Maiden, czy Linkin Park. Odbywały się tutaj też zawody popularnych Monster Trucków. Wrocławski stadion imponująco wygląda w nocy. Wrażenie robi jego podświetlona elewacja, która została pokryta włóknem szklanym i teflonem.

Stadion Miejski w Poznaniu

Stadion Miejski w Poznaniu to jeden z większych obiektów w LOTTO Ekstraklasie – może pomieścić blisko 43 tysiące widzów. Domowe spotkania rozgrywa tutaj Lech Poznań. Obiekt oficjalnie został otwarty w 1980 roku, a jego ostatnia modernizacja odbyła się w latach 2003-2010. Jej koszt wyniósł około 750 milionów złotych. W Poznaniu gościły Mistrzostwa Europy 2012, a oprócz spotkań Lecha organizowane są tutaj również, jak w przypadku wyżej sklasyfikowanych obiektów koncertów. Na Bułgarskiej gościł m.in. Iron Maiden, czy Sting. Większość trybun zadaszona jest efektowną membraną, w kolorze bieli. Doczepić się można do IV trybuny, która jest niższa od pozostałych i burzy jednolite pokrycie dachu.

Stadion Śląski

Jego budowa miała miejsce w latach 1951-56 i przez wiele lat był największym tego typu obiektem w Polsce (rekordowa frekwencja na nim wyniosłą 120 000!). Stadion Śląski swego czasu był gospodarzem domowych spotkań reprezentacji Polski. Wraz z upływem lat został jednak zaniedbany i zapomniany. Po wielu latach, wreszcie w 2009 roku zdecydowano się na jego modernizację. Po kilku latach opóźnień, modernizacja zakończyła się dopiero w 2017 roku, a łączny koszt wyniósł około 650 milionów złotych. Obecnie maksymalna frekwencja to 55 000 widzów. Stadion na co dzień nie jest wykorzystywany przez żaden klub piłkarski. Odbywają się na nim także zawody lekkoatletyczne (murawę otacza bieżnia), czy żużlowe. W 2019 roku na Stadionie Śląskim zaplanowano między innymi rundę finałową Mistrzostw Europy. Charakterystyczne jest podświetlenie stadionu na trzy kolory – biały, niebieski oraz czerwony.